Cts. Eyl 30th, 2023

SİFONDAN KORKMAK

Ne yapılabilir? Sifon çekmeyi gerektirecek herhangi bir şey olmadıkça sifonu çekmeyin. Sifonu Çocuk tuvaletten uzaklaşmaya başladığında kapıya yaklaştığında, çekin ve alışması için banyonun içinde bir nokta belirleyin. Başlangıçta sadece orada çekin. Daha sonra her gün biraz daha yakınken çekin.Sifonu çekeceğinize dair ipucu verin, böylece çocuk sesi ani karşılamaz. Mesela; “HAZIRR, ŞİMDİ GİTTİİİİİİİİİ” gibi.

SİFONLA ÇOK FAZLA İLGİLENMEK
Ne yapılabilir?Sifon düğmesinin üzerini görünmesini engelleyecek şekilde kapatın. Çocuğun eline sevdiği ve sürekli tutmak isteyebileceği, onu meşgul edecek bir obje verin.Ne zaman sifon çekileceğine dair görsel sıralama kartlarını kullanın (mesela, kıyafetler giyildikten sonra). Sifon çekme zamanı geldiğinde bir arkası yapışkanlı bir resim verin. Önce onu sifon halkasının yanına yapıştırsın, daha sonra sifonu çekmesine izin verin.
SU İLE OYUN OYNAMAKNe yapılabilir? Ona ilgisini sudan başka bir tarafa çekebilecek bir oyuncak verin. İçinde sular dönen kapalı mika bir oyuncak olabilir.Oturulacak yeri kullanmadan önce kapalı tutun. Tuvaletini yaptıktan sonra önüne önlük bağlayın ve ödül olarak lavobada bir süre oynamasına izin verin.

TUVALET KAĞIDI İLE OYNAMAK
Ne yapılabilir?Eğer büyük bir problemse onu banyodan çıkarın ve yerine kutu klenexlerden koyun. Gerekli miktarı önceden hazır bulundurun. Ne kadar koparacağı ile ilgili görsel ipucu verin (yırtması gereken yere mandal takmak gibi).Duvara nerede çekmeyi keseceğine dair bir işaret koyun.

TEMİZLENMEYE TEPKİ GÖSTERMEK
Ne yapılabilir?Değişik malzemeler kullanın (ıslak mendil, bez, sünger vb).Yukarıdaki malzemelerin ısılarını göz önünde bulundurun.

BEZİ ÇIKARTILDIĞINDA TUVALETİNİ TUTMA
Ne yapılabilir?Bezin alt kısmını derece derece kesin ve bu bezle beraber tuvalete oturmasına izin verin.Görsel bir model olarak oyuncak bebek kullanın.Çok uzun süreli tutmalara sebep olduğunda, doktoruna danışıp bağırsak yumuşatıcı ilaç alın.

By admin