Cum. Eyl 29th, 2023
otizm ve sanat
otizm ve sanat

 

otizm ve müzikOtistikler Derneği ile Aura Psikoterapi, Sanatla Tedavi ve Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen “Entegrasyon Kampı” çerçevesinde, otistikler Çanakkale’de sanatla terapi görüyor.

Otistikler Derneği kurucularından ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nevin Eracar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Dardanos Yerleşkesinde bir hafta sürecek kamp çalışmasında otistiklerin yaşamla bütünleşmelerini ve kaynaşmalarını sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Eracar, yaklaşık 40 kişiden oluşan grup içerisinde toplam 10 otistiğin bulunduğunu ve bir otistikle, psikolojik danışman ile birlikte en az 2 kişinin ilgilendiğini belirtti.

Hiçbir zorlama içine girmeden müzikle ve sanatla terapi gibi yöntemler uyguladıklarını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Eracar, şöyle konuştu:

“Normal olanlarla otistiklerin aynı alanda, zamanda ve mekanda birlikte olabileceklerine dair bir deneyleme çalışması yapıyoruz. Bu yıl 16’ncısını düzenledik. Önceden de çeşitli mekan ve zamanlarda yaptık. Geçen yılda Çanakkale’deydik. Eğitmenlerimizin yarısı İstanbul’dan gönüllü olarak geldi. Ayrıca, ÇOMÜ Seramik Topluluğundan bir grup sanatçı öğrenci bulunuyor.”

Eracar, otistiklerin sanatla terapi yöntemi çerçevesinde ÇOMÜ Seramik Topluluğu öğrencilerinin yardımıyla, çamurla uğraşarak bir şeyler üreteceklerini belirterek, “Otistiklerin çamurla uğraşmaları ve bir şeyler yapmalarının, onların gelişimi açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.
Eracar, insan hayatında eski zamanlardan beri var olan çamurla üretmenin, otistiklere de olacağını düşündüklerini, ayrıca müzikle de terapi yaptıklarını ifade ederek, “Eğitmenlerimizin gözetiminde denize giriyorlar. Tamamen kamp havasında ve zorlamadan, kendi istekleri ve katılımlarıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

By admin