Pts. Eki 2nd, 2023

mesleki rehabilitasyonKarabük Öğretmenevi ve ASO´da yapılan kahvaltılı toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü İsmail GÜRPINAR, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Durmuş Ali DALDALLI, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı İl Müdürü Erdal ÜNGÖREN, Milli Eğitim Şube Müdürleri, STK temsilcileri ile kamu ve özel kurum müdürleri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail GÜRPINAR toplantı öncesi yaptığı konuşmada; “Vatandaşlarımızın her kesimine özel eğitimi tanıtmak ve engelli bireylerin eğitim düzeylerini geliştirmek maksadıyla Müdürlüğümüzce bir çok faaliyet yapılmaktadır. Müdürlüğümüz özel eğitim gerektiren bireylere yönelik okul, kurum, destek faaliyetleri ve öğretmenlerin kendilerini yetiştirmesine imkan sağlayacak hizmet içi eğitim faaliyetleri düzenleyerek özel eğitimde kaliteyi ve başarıyı artırmak için ilgili bir çok alanda çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.

Nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan engelli vatandaşlarımızın, eğitim, istihdam, barınma, rehabilitasyon ve bakımının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi, vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi için yürütülen çalışmalara; yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, basın ve yayın organları ile toplumun her kesimindeki bireylerin, destek olması gerekmektedir.

Yine Müdürlüğümüz olarak engelli çocuklarımıza yönelik 10 özel eğitim okulunda 186 öğrenciye 95 idareci,öğretmen ve personel,evde eğitim hizmetleri ile 21 öğrencimize,kaynaştırma hizmetleri ile 703 öğrencimize hizmet vermekteyiz.Ayrıca,aile rehberliği,seminer,panel vb.bir çok hizmeti modern ve çağdaş bir anlayışla sunmaktayız. Engelli vatandaşlarımıza yönelik çalışmalarımız, ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde önümüzdeki süreçte de kapsamlı şekilde devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümlendiği, geleceğe daha umutla bakabildiği bir ortam ve huzurlu bir yaşam diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Konuyla ilgili Proje Koordinatörü Hasan GÜMÜŞ Avrupa’dan Safranbolu’ya Uzanan Eller sunumunu gerçekleştirdi. GÜMÜŞ; Projenin Otistik bireylere yönelik mesleki eğitim uygulamalarının Avrupa Ülkelerindeki uygulamalarının yerinde incelenmesi ve kazanılan deneyimlerin öncelikle İlimizde bulunan özel eğitim kurumlarına adaptasyonu ile uygulama detaylarının ve çıktılarının Ülkemizde yaygınlaştırılmasını ve sürekliliğini öngören faaliyetler bütünü olduğu ifade etti. Proje Koordinatörü Hasan GÜMÜŞ Projeyle ilimizden katılan 20 yönetici ve öğretmenin otistik bireylerin Avrupa´daki mesleki eğitim imkanlarını, yöntemlerinin inceleyerek, istihdam imkanları ve özel düzenlemeler hakkında bilgi ve deneyim sahibi olduklarını söyledi. Yine projenin otistik bireylere mesleki eğitim vermek suretiyle onların özgüven kazanmış bireyler olarak toplum ile entegrasyonunu sağlamak için gerekli gözlem, inceleme, analiz ve işbirliği faaliyetlerini içerdiğini belirtti. Ziyaret edilen ülkelerdeki okullarla kurulan irtibatların bundan sonraki süreçte sürdürüleceğini belirterek, Avrupa izlenimlerinden ve eğitim uygulamalarından da bahsederek, ilimizdeki tüm vatandaşlarımızı otistik bireyler konusunda duyarlı olmaya, otizmle ilgili bilinç oluşturmanın önemine dikkat çekti. Özel eğitimde yeni proje uygulamalarının tüm hızıyla devem edeceğini belirtti. Kendilerine destek veren Başta sayın Valimiz olmak üzere tüm kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti.

Kaynak: http://karabuk.meb.gov.tr

By admin