Paz. Ara 10th, 2023

 

1. SESİN KAYNAĞINI BULUR.

Sesin kaynağına yönelme: çocukla sessiz bir ortamda oturulur. bir başka kişi eline hediye paketi kağıdı, poşet ya da ses çıkarabilen başka bir nesne alır ve çouğun görmeyeceği bir yere geçer ve çocuğun eline bir top verilir. Daha sonra çocuğa “şimdi seninle sesi vurma oyunu oynayacağız. bu oyunu oynarken senden uymanı istediğim bazı kurallar var.Oyunumuz boyunca ben dinle dediğimde dinleyecek, sesin geldiği yöne topu at dediğimde sesin geldiği yöne topu atacaksın. Oyunumuz çok zevkli değil mi? Hazırsan başlayalım.” denir ve oyuna başlanır. Görünmeyen kişi elindeki nesneyi ses çıkaracak şekilde hareket ettirir. öğrencinin doğru atışları ” harikasın, sen sesi ne güzel vurdun öyle” diyerek pekiştirilir. Ses duyduktan sonra hiç bir tepki vermiyorsa ” bir kere daha dinle bakalım bu sefer sesi vurabilecek misin” denilir ve görünmeyen kişi elindeki nesneden daha çok ses çıkaracak şekilde nesneyi hareket ettirir. bu sayede çocuk hem çevresindeki seslerin farkına varır, hem de sesin geldiği yönü bulur ve gösterir.

2.SESİN KAYNAĞINI GÖSTERİR.

Çocukla masaya karşılıklı oturun ve masaya ortamda kolay bulunabilecek ve ses çıkarabilen 3 tane materyal koyun. aynı materyalden masanızın altına kendinize de kullanılmak üzere hazırlayın. daha sonra “şimdi beni dikkatli bir şekilde dinle.Önündeki nesnelere bak, benim çıkardığım sesi çıkardığım nesneleri göster.” deyin ” hazır mısın?” diye sorun sorun ve başlayın. Çocuğunuz doğru yanıtları verdiğinde “inanmıyorum, ne kadar dikkatlisin. sen bu seslerin hangisinden geldiğini çok iyi biliyorsun” diyerek pekiştirmeyi ihmal etmeyin.

kullanılabilecek nesne örnekleri: Cam şişe,boş cips paketi, Çakıl taşları, poşet, tahta kalem…

3.SESLERİ AYIRT EDER.

Öğrenciyle karşılıklı oturun.bilgisayar ya da teyp ortamına çeşitli seslerden oluşan bir cd/kaset hazırlayın. Daha sonra “Şimdi seninle el sallama oyunu oynayacağız. Sana önce bir ses dinleteceğim ve bu sesi diğer sesler arasından bulduğunda el sallamanı isteyeceğim. onun için beni dikkatli ve sessiz bir şekkilde dinlemeni istiyorum.Hazır mısın?” deyin ve başlayın. Öncelikle ses dizgisini bir kere 5-10 saniye aralıklarla dinletin.(bebek sesi – erkek sesi – bebek sesi) daha sonra aynı bantı tekrar aynı şekilde dinletin. 3. kez dinletmeden önce” şimdi çok dikkatli dinle farklı sesi duyduğunda el salla”denir. Çocuğun doğru tepkilerini anında ” harikasın farklı sesi hemen de yakaladın” diyerek pekiştirin. Yanlış tepkilerinde ve tepkisiz kalma durumlarında ise “Şimdi sesi bir kere daha dinleyelim.” diyerek sesler tekrar dinletilir.etkinlik sırasında kendinden beklenen davranışlar gösterildiğinde, özellikle davranışlar betimlenerek anında pekiştirilmelidir.

 

Kaynaklar
ELİFNUR GÜNAYDIN.

By admin