Paz. Eyl 24th, 2023
Merhaba,
Zorunlu kitlesel eğitim bilgi evreninin sonsuzluğunu yok sayarak Yaacov Hecht’in dediği gibi küçücük bir karenin içine sıkıştırdığı “değerli bilgiyi” öğrenmemizi, bu karenin içindeki sisteme uyum sağlamamızı bekliyor. Böylece milyonlarca çocuğumuzu o karenin içine sıkıştırıyor. Bu karenin içinde istenildiği gibi varolabilenleri ise başarılı sayıyor.

 
Alternatif Okullar olarak Türkiye’de karenin dışındaki alternatif eğitim metotlarının gündem haline gelmesi amacıyla yaptığımız çalışmalara Emmi Pikler Pedagojisi ile devam ediyoruz.
 
Çocuğun doğduğu andan itibaren bakımı ve eğitimi ile ilgili son derece hümanist bir anlayışla ele alınması gerektiğine inanan Dr. EMMİ PİKLER felsefesi tek bir kelime ile özetlenebilir: SAYGI… Dr. Pikler yıllarca yaptığı gözlemler sonucunda her bebeğin dünyaya kendi yeterlilikleri ile geldiği ve bebeğin bu yeterliliklerin yetişkinler tarafından tanınması ve saygı duyulması gerektiğine kanaat getirmişti. Bu, ebeveynlerin bebeklerini izleyerek onun ne bildiğini, neyi sevdiğini ve kim olduğunu öğrenmeleri gerektiği anlamına gelmektedir.
Bebek ve çocuk bakımı / eğitimiyle tüm ilgilileri çocuğa saygıyla nasıl bakım verilebileceğiyle ilgili paylaşımda bulunmak için 16 Ocak 2016 tarihinde Avrupa Pikler Derneği’nden Sevgili Ute Strub ve Anna Breckner’in katılımıyla İstanbul’da gerçekleşecek EMMİ PİKLER PEDAGOJİSİ Konferansı’na bekliyoruz.
 
Konferans broşürü ekte yer almaktadır. Duyurumuzu ilgililerle paylaşarak Pikler Pedagojisinin Türkiye’de tanınmasına destek olursanız çok seviniriz.
 
KAYIT ve konferansla ilgili diğer ayrıntılar için: http://www.alternatifokullar.com/pikler-konferansi/
 
Pikler Pedagojisi’yle ilgili ayrıntılı bilgi için: http://www.alternatifokullar.com/emmi-pikler/
 
 
SEVGİLER,
ALTERNATİF OKULLAR adına
 
Dr. Eylem Korkmaz
 
www.alternatifokullar.com
 
16 OCAK 2016 İSTANBUL
HALİÇ ÜNİVERSİTESİ KAĞITHANE KAMPÜSÜ
05332330007

By admin