Paz. Ara 3rd, 2023

BOMMM OYUNU

Çocuk, anne ve baba birlikte oynanır. Önceden tesbit edilen bir rakam ve onun katları gelince, o rakamı söyleyecek kişi rakam yerine bommm der. Ondan sonra gelenler sıra ile sayıları saymaya devam ederler.

Örnek:

1 – 2 – 3 – 4 – Bommm – 6 – 7 – 8 – 9 – Bommm…….. gibi. Oyunda şaşıran kişi oyun dışı kalır.

 

RESİM HATIRLAMA OYUNU

Çocuğa bir dakika süresince bir resim gösterilir ve bir dakika sonra resim kapatılır. Daha sonra resimle ilgili sorular sorulur.

Örnek:
a- Çocuklar ne yapıyorlardı?
b- Erkek çocuğun üzerinde ne vardı?
c- kız çocuğun gözleri ne renkti?

FARKLI RESİM BULMA OYUNU

Çocuk, bu alıştırmalarda kendisine gösterilen 4 resimden farklı olanı bulmaya çalışır. Farklı olanı bulduktan sonra diğerlerine göre neden farklı olduğunu anlatmalıdır.

İKİ RESİM ARASINDAKİ FARKI BULMA OYUNU

Birbirine benzeyen ama aralarında küçük farklılıklar bulunan 2 resim çocuğa gösterilir. Bunların arasındaki farklılıklar çocuğa anlatılır.

ŞEKİLLERİ HATIRLATMA OYUNU

Anne-baba bir takım geometrik şekiller çizerek çocuğa bir dakika süreyle gösterir. Bir dakika sonra resim kapatılır ve çocuktan hatırladığı kadarını çizmesi istenir.

ANLATILAN HİKAYE İLE İLGİLİ SORULAR SORMA OYUNU

Çocuğa kısa bir hikaye anlatılır. Daha sonra bu hikayenin belli kısımları ile ilgili sorular sorulur.

NESNE SAKLAMA OYUNU

Bu oyun için evin belli bir odası seçilir ve çocuğa etrafındaki nesnelere dikkatlice bakması söylenir. Çocuk odadan çıkınca herhangi bir nesne saklanır. Çocuk odaya döndüğünde hangi nesnenin saklandığını bulmaya çalışır.

SIRALAMA OYUNU

Çeşitli renklerdeki legolar ortaya konur. Sonra bu legolar belli bir kural çerçevesinde renk sırası takip edilerek dizilir.

Örnek: sarı-mavi-kırmızı-yeşil -sarı-mavi-kırmızı-yeşil şeklinde sıralanır.

 

By admin