Paz. Ara 3rd, 2023

Teknoloji ve internetin devreye girmesiyle çocukların derslere ilgilerinin azaldığına dikkat çeken uzmanlar, öğrencilerde oluşan dikkat eksikliğinin okula uyum sağlamalarına engel olduğunu belirtiyor.

Acıbadem Bursa Hastanesi doktorlarından pedagog Şebnem Çoban, teknoloji ve internet çağının bir getirisi olan bu sorunların aile desteği ile aşılabileceğini vurguladı.

Çoban, “Okula başlangıç dönemlerinde çocukların özellikle ödev yapmaya alışamaması, ebeveynlerin ve öğretmenlerin zoruyla ödev yapmaları dikkat eksikliğinin en belirgin özelliğidir.

Çocuğa ödevlerini yapmak çok zor gelir, masanın başına oturamaz, otursa dahi çeşitli bahaneler uydurarak (tuvalete gitme, su içme gibi) sık sık masa başından kalkarlar.” diye konuştu.

Çocukların, büyüklerini ders çalışırken yanlarında istediğini işaret eden Çoban, şöyle devam etti: “Başladıkları bir işi bitirmekte zorlanır, bir işi sonuçlandırmadan hemen diğerine geçerler. Kendileriyle konuştuğunuzda sanki sizi dinlemiyormuş izlenimi verirler. Kendilerinden istenen bir şeyi, kendilerine birkaç defa söylenildikten sonra yaparlar.”

Dr. Çoban, sınav esnasında da sabırsızlıkları nedeniyle dikkatsiz davranmaları, soruları çabuk okumaları yarım ya da yanlış okumalarına yol açarak, iyi bildikleri soruları bile yanlış yanıtlayabileceklerini söyledi.

Özellikle ilkokul yıllarındaki çocukların sınav kağıdını herkesten önce vermeye çalıştıklarını, sonuç olarak da almaları gerekenden daha düşük notlar aldıklarını kaydetti. Aile desteğinin önemini vurgulayan Çoban, “Tedavide aile, okul ve hekim arasında sıkı işbirliği temel öğedir.

Öğrenme sorunları, arkadaş ilişkilerindeki sorunlar ve kurallara uyma güçlüğü aile ve okulun birlikte, etkin yaklaşımlarıyla aşılabilir.” şeklinde konuştu. Bu tarz çocukların cezayla değil, kurulabilecek sağlıklı bir iletişimle kazanılabileceğini ifade eden Çoban, dikkat eksikliği olduğu düşünülen bir çok çocukta duyma ve görme problemi çıktığı bu açıdan kulak ve göz muayenelerinin ayrıca mutlaka yapılması gerektiğine dikkat çekti.

By admin