Per. Eyl 28th, 2023

Otizm rahatsızlığı belirtilerine sahip ancak tanı konacak kadar yeterli kriterleri sağlamayan çocuklara verilen tanıya Atipik otizm denir. Atipik otizmde konuşmada zorluk, iletişim kurmada güçlük, gelişimde bozukluklar, tekrarlayıcı konuşmalar, sosyalleşmede sorun yaşama gibi belirtiler bulunur ancak bu belirtiler daha geç yaşlarda ortaya çıkabilir veya tam tanı konmasını engelleyecek şekilde çok az görülebilir.

Atipik otizmin özellikleri
Atipik otizmi diğer otizm türlerinden ayıran en önemli özellik erken tanı ve doğru tedavi yöntemleri ile bireylerin yaşadığı konuşma ve iletişim bozukluklarının aşılarak düzeltilebilir olmasıdır. Yaşanan sorunları aşmanın ve bireyin hayatına normal bir şekilde devam edebilmesinde erken tanının etkisi çok büyüktür. Bu yüzde aileler çocuklarının hareketlerini ve gelişimlerini gözlemlemeli, doktor kontrolleri konusunda hassas davranmalı ve çocukları ile aralarında sağlıklı bir iletişim kurarak takip etmelidir. Eğer çocuk Atipik otizm belirtilerine sahipse hemen bir uzmana danışmalı ve tedavi süreci hızlı bir şekilde başlatılmalıdır.

atipik otizm belirtileri

Atipik otizm tedavisi
Atipik otizm tedavi sürecinde çocuklar özel bir eğitim ve psikoeğitsel terapiler alarak sosyal becerilerini geliştirir, kendilerini daha iyi ifade edebilir, davranış problemleri azalır, bilişsel işlevleri gelişir, takıntıları azalır, konuşma becerileri gelişir ve motor becerileri artar. Otizm rahatsızlığında tedavi sürecine en iyi cevap veren grubun Atipik otizm rahatsızlığına sahip olan grup olduğunu unutmamak gerekir. Tedavi sürecinde ailelerin umutsuzluğa kapılması ve psikolojik olarak olumsuz reaksiyonlar göstermesi çocuğu olumsuz olarak etkiler ve tedaviyi reddetmesine neden olabilir. Bu yüzden tedavi süreci boyunca çocuk desteklenmeli ve bu desteği hissetmesi sağlanmalıdır.

Atipik otizm ve aile eğitimi
Atipik otizm rahatsızlığında uzman kontrolleri ve profesyonel eğitimin yanı sıra aile içinde verilen çeşitli eğitim, iletişim ve oyunlarla desteklenerek tedavi sürecinin hızlanması sağlanabilir. Çocuğun içinde bulunduğu tedavi sürecinde ona destek olunmalı, çocuk teşvik edilmeli, hoşlandığı aktivite ve oyunlar aile içerisinde yapılarak sosyalleşme adına güven verici olgular aşılanmalı ve çocuğa karşı hoşgörülü davranarak yapamadığı eylemlerde çocuğu suçlayıcı davranışlarda bulunulmamalıdır.

75.000+ ailenin arasına katılın

Çocuklar için özel eğitim uygulaması.

Ücretsiz indirin

ABA terapistleri ile
tasarlandı.

Atipik otizm tedavisinde ev eğitimlerinde ailenin gereken bilgi ve donanıma sahip olması ve çeşitli yöntemlerle tedavi sürecine destek olması çocukların yaşadıkları sorunları aşmalarında çok önemlidir. Otsimo uygulaması otizm rahatsızlığına sahip çocuklar ve aileleri için özel olarak geliştirilmiş bir uygulamadır. Otsimo uygulamasında otizm rahatsızlığı ile ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olabilirsiniz. Otizm rahatsızlığında ailelerin gerekli bilgi ve donanıma sahip olması tedavi sürecinde çocuklara destek olma ve becerilerini geliştirebilmeleri adına önem teşkil etmektedir. Otizm rahatsızlığının ne olduğundan otizm çeşitlerine, otizm tedavi yöntemlerinden aile içinde verilecek eğitimlere kadar geniş bir alanda bilgiler Otsimo uygulamasında bulunmaktadır. Otsimo uygulaması tüm mobil cihazlara indirilebilen bir uygulamadır. Çocuğun sahip olduğu otizm belirtilerine göre uygulamaya giriş yaparak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Otsimo uygulaması otizm rahatsızlığına sahip çocukların çeşitli iletişim ve zihinsel gelişimlerini destekleyici oyunlara sahiptir.

Bu oyunlar sayesinde çocuğunuz ev ortamında becerilerini geliştirme ve tedavi sürecine katkı sağlama adına büyük bir fırsata sahip olur. Otsimo uygulamasında çocuğunuz performansını takip edebilir ve ev içi eğitimlerde çeşitliliği sağlayarak çocuğunuz becerileri geliştirmesine destek olabilirsiniz.

Kaynakça:

http://www.tavsiyeediyorum.com/makale_14008.html
taniozelegitim.com.tr: http://www.taniozelegitim.com.tr/atipik-otizm.html

By admin