Archive for: Nisan 2013

Zihin Engelliler Öğretmeni ve Okul Öncesi Öğretmeni Alınacaktır.

Özel Yedidamla Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine

Zihin Engelliler Öğretmeni ve Okul Öncesi Öğretmeni Alınacaktır.

Eğitim Kalitesi ve Önemli Projeleri İle Özel Eğitim Alanınında Yeniliklere İmza Atan Kurumumuza Yeni Çalışma Arkadaşları Aramaktayız.
0 (212) 562 11 21-22 Güngören İstanbul
http://www.yedidamla.com.tr/

 

 

23 Nisan Tüm Çocukların Bayramı

Şanlıurfa Özel Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Merkezi Müdürlüğü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında 5. Geleneksel Zihinsel Engelliler Çocuk Şenliği düzenledi.

Şanlıurfa Özel Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Şehitlik Çamlık’ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri düzenledi. Bin 500 engelli öğrenci ve velinin katıldığı etkinlikte engellilerden oluşan halk oyunları ekibi oyun gösterisi büyük alkış alırken engelliler halay çekti, dans etti. Davul zurna eşliğinde eğlenen engelliler, 23 Nisan’ı coşkulu bir şekilde kutladı.

Programa Şanlıurfa Valisi ve Milli Eğitim Müdürü de ilgi gösterdi.
Programda konuşan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç çocuklar, gençler ve fedakâr ailelere seslenerek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı tebriklerini iletti. Vali Güvenç, demokratik bir ülkede yaşamanın gururunu yaşadığını söyledi. Dünyada yaşanan savaşları ve ekonomik krizleri hatırlatan Güvenç, refah içerisinde geleceğe umutla bakabilmenin mutluluğu içerisinde olduğunu kaydetti.

Şanlıurfa Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Bedih Satoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’nda zihinsel engelli ve engelli vatandaşların bu tür organizasyonlarla hatırlanmasının sosyal sorumluluk olduğunu ifade etti. Satoğlu, engelli çocukların hayata kazandırılması konusunda herkesi duyarlılığa davet etti. Programın sonunda engelli çocuklar aileleriyle birlikte salonda halay çekti.

CİHAN

Diğer Haberler

– Kırklareli’nin üstün zekalı çocukları ile engelli çocuklar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bir araya gelerek topluma “Çocuklar arasında engel yoktur” mesajı verdi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, Kırklareli Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), Kırklareli Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencileri bir araya gelerek topluma “Çocuklar Arasında Engel Yoktur” mesajı verdi. İstasyon Caddesi’nde yapılan etkinlik öncesi bir açıklama yapan Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetlerinden Sorumlu Şube Müdürü Birsen Karael, “Yapılan etkinlikle, üstün yetenekli olsun engelli olsun çocuklar arasında engel olmadığını, iletişimde sorun yaşanmadığını onların sevgilerini çok engin olduğunu topluma göstermek istedik. Bu etkinlik kapsamında öğrencilerimiz yeteneklerini sergileyecek” dedi.

Konuşmanın ardından üstün yetenekli öğrenciler ile engelli öğrenciler, şarkılar söyleyip, ritm gösterisi yaptı.
İHA

engelliler 23 nisanEngelliler 23 Nisan’ı Kutladı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 93’üncü yıl dönümü sebebiyle, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri engelli 15 öğrenciyle birlikte 23 Nisan’ı kutladı.

Kaynak : İHA,

Diyarbakır Meslek Yüksek Okulu (MYO) Çocuk Gelişimi programı öğrencilerinin, “Farkındalık Projesi” kapsamında, Sur ve Bağlar ilçe Rehberlik Araştırma merkezlerinin katkıları ile düzenlenen etkinlikte MYO öğrencileri özel bir rehabilitasyon merkezinden 15 engelli çocuk ile stadyuma giderek top oynadı. Öğrenciler daha sonra Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda sergilenen “Oz Büyücüsü” adlı oyunu seyretti.

Projenin kurucularından Necla Tekin, ‘Farkındalık Projesi’ kapsamında dördüncü etkinliklerini yaptıklarına söyledi.

Tekin, “Genelde tüm etkinliklerimizi engelli bireyler ile yaptık ve etkinliklerimiz merak konusu oldu. Bizim en büyük amacımız onları sürekli yaşam ortamlarından çıkarmak ve onlara sürekli televizyonda gördükleri yerleri göstermek. Ayrıca 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramını kutlayarak onların bayramı olduğunu göstermek, yaşayamadıkları bu duyguyu onlara yaşatmak istedik”dedi

Etkinliğe Dicle Üniversitesi Diyarbakır Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Davut Karaaslan, Müdür yardımcısı Yrd.Doç. Dr. Zübeyr Türk katıldı.

Angelman Sendromu

angelman sendromu2Angelman Sendromu (kısaca AS) ilk olarak 1965 yılında İngiliz doktor Harry Angelman tarafından tanımlanmış nörogenetik bir bozukluktur.Irklarda görülme hızı çok iyi bilinmemekle beraber yaklaşık ensidansın 15,000 ila 30,000 canlı doğumda bir olduğu kabul edilmektedir.[2]Anneden gelen kromozom 15’teki bir bozukluktan kaynaklandığı (vakaların %70-75’i) sanılmaktadır..Hastalığın temel bulguları zeka geriliği, yürüyüş-koordinasyon bozukluğu, konuşma bozukluğu, konvülziyon ve uygunsuz gülümsemelerdir. Hatta bu sebeple hastalık bazen “mutlu kukla (happy puppet)” sendromu olarak da bilinir.

 

Konu başlıkları

1 Belirtiler
2 Tanı
3 Tedavi
4 Referanslar
5 Dış bağlantılar
Belirtiler

angelman sendromuGelişimsel gecikme ( %100 )
Sözel ve sözel olmayan dilin minimum kullanımı, alıcı dilin ifade edici dilden daha gelişmiş olması ( %100 )
Hareket ve denroıqeyfe bozuklukları, ayakların ayrık durması, bacakların titremesi, sarsak vücut duruşu, koordine olmayan hareketler ( %100 )
Davranışsal farklılıklar : sürekli mutlu yüz ifadesi , kahkaha, cana yakınlık, el çırpma, hipermotor davranışlar, kısa dikkat süresi ( %100 )
Küçük kafa çevresi ( > %80 )
Üç yaştan önce görülmeye başlamış nöbetler ( > %80 )
Anormal EEG ( > %80 )
Bebeklikte beslenme problemleri ( %20-80 )
Hipopigmental cilt ve gözler ( %20-80 )
Dil, emme ve yalama problemleri, dilin normalden büyük ve dışarıda olması, ağız suyu akması ( %20-80 )
Uyku bozuklukları ( %20-80 )
Aşırı ağza alma ve çiğneme davranışı ( %20-80 )
Suya aşırı ilgi ( %20-80 )
Sürekli alt bacak ve tendon hareketleri ( %20-80 )
Tanı

AS tanısı için kullanılan nesnel-objektif bir yöntem yoktur. AS tanısı genellikle karakteristik davranış ve özelliklerin belirginleştiği 3-7 yaşlar arasında pediyatrist ve genetik uzmanları tarafından gözlem, gelişim hikâyesi ve laboratuar bulguları (genetik test sonuçları) değerlendirilip aşağıdaki kriterler göz önüne alınarak konulur.

Kendini ilk olarak motor becerilerde gösteren gelişim ve konuşma geriliği
İnce motor problemleri, sarsak bacak hareketleri, ayrık bacak duruşu, el çırpma gibi normal dışı hareketler
Karakteristik yüz görüntüsü
Epilepsi ve anormal EEG
Mutlu yüz ifadesi, kahkaha
Kromozom 15’te problem
Tedavi

Angelman Sendromunun henüz bilinen bir tedavisi yoktur. Fakat hayatı daha iyi hale getirebilecek bir dizi medikal tedavi uygulanabilir. İyi bir eğitimle uyum yetenekleri ve beceriler geliştirilebilir.

Konu Hakkında Geniş Bilgi İçin Ekteki Dosyayı İndiriniz  angelman sendromu pdf

Okul Öncesi Özel Eğitim Boyamalar

Dil ve Konuşma Terapi Seti

artikülasyon seti

ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLERDE DİL VE KONUŞMA EĞİTİMİ GÜNLERİ İÇİN TIKLA

SETİMİZİN TANITIM GÜNLERİ HAKKINDA BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

SPEECH ACADEMY  DİL VE  KONUŞMA TERAPİSİ KİTAPLIĞI

Amaç: Özel gereksinimli çocuklar ile çalışan uzman personelin, öğretmenlerin ve ailelerin dil ve konuşma bozuklukları ve artikülasyon sesletim bozukluklarının tedavi ve terapisine Yazılı ve Video Destekli olarak yardımcı olmayı amaçlamakta.

 Kapsam: Özel Eğitimde Çalışan Tüm Personeller, Aileler, Okul Öncesi Eğitim Kurumları, Kreşler, Devlet okulları, Belediye Engelliler Birimleri, Özel eğitim okulları, Özel eğitim sınıfları, Rehabilitasyon merkezleri, Engeliler merkezleri, Klinikler, Hastaneler
Kullanımı: Sesin kaba değerlendirilme formu kullanılarak değerlendirme yapılır. Problem yaşanan ses/sesler belirlenir. Değerlendirme İçin Artikülasyon Albümü Kullanılabilir. Problem olan sesin kitapçığı alınarak içindekiler kısmındaki sıralamaya uygun olarak sesin kazanımı çalışılır. (!Dikkat gerekliyse önce oral motor masaj ve egzersizlerden başlanır)

konuşma terapi seti

Sesin kazanım çalışmalarında artikülasyon albümü de  kullanılır. Sesin kazanımı sağlandıktan sonra zaman kaybetmeden kitapçıklarda bulunan kalıcılığı ve akıcılığı sağlama etkinleri yapılır. Ardından cümle ve hikaye çalışmaları ile ses otomatikleştirilir. Ses başka seslerle karıştırılıyorsa Ses kitapçıklarındaki son basamak uygulanır.
Bireyde konuşma hiç yok  ise kitaplarda bulunan masaj, egzersiz ve etkinlikler yapılır ardından kitaplardaki taklit ve ses kazanım etkinlikleri drama ve oyunla verilir. Dil konuşma albümü ile desteklenir.

 

Önemi: Aile ve uzmanlar tarafında rahatça kullanılabilir uygulanabilir olması. Video ve Web Tabanlı İnternet Desteğinin Olması Nedeniyle Sürekli dil konusmaGüncellenebilmesi,

ARTİKULASYON BECERİLERİ ÖĞRETİM SETİ İÇERİĞİ

-Dil ve konuşma bozuklukları artikülasyon terapi desenine göre dizayn edilmiştir. Kitapçıkların kullanım sekli
ayrıca terapi desenin düzenlenme seklidir.

Toplam 22 Kitap + 100 den Fazla Video

1-) Her sessiz sesin kazanımının olduğu 20 kitapçık (B Sesi Öğretim Kitapçığı, C, Ç, D,F,G,H,J,K,L,M,N,P,R,S,Ş,T,V,Y ve Z Sesi Öğretim Kitapçığı
2-) Her sesin öğretimini ve çeşitli etkinliklerinin olduğu 100 den fazla video Not: Videolarımız düzenli olarak güncellenmektedir ve artmaktadır find more info.
3-) Aile ve uzmanlar için kolay kullanımlı Değerlendirme Kitapçığı ve Görselleri  (Not bu değerlendirme kitapçığı sadece çocuğun seviyesi ile genel bir bilgi almak içindir, Bir test değildir.

4-) Bütün seslerin basta ortada sonda kullanım hallerinin fotoğrafları ile birlikte olduğu Konusma Terapisi Albümü (650 Görsel, Kalın, Dayanıklı Kağıt, Spiralli Kullanışlı)

Yazarlar İçin Tıklayınız

Sipariş İçin ve Set hakkında BİLGİ almak için İletişim Telefonları
Tel:  0546  218 6 218
Tel:  0554 958  53  78

Setin İndirimli Satış Fiyatı 350TL

Havale Yoluyla Ödeme İçin Linke Tıklayınız.

 

Taksitli Güvenli Alış Veriş İçin Linke Tıklayınız.

dil terapisi

 

dil konuşma seti
dil konuşma terapi seti
dil terapi seti
dil terapi videolar
artikülasyon seti
artikülasyon albümü
konuşma terapi seti
artikülasyon terapisi
dil terapi videosu

 

 

 

Otizm ve iletişim

otizm iletisim Otizm, yaşamın ilk 3 yılında fark edilen ciddi gelişimsel bir bozukluktur. Temel olarak
iletişimde ve sosyal ilişkilerdeki zorluk ya da kısıtlılık olarak tanımlanan bir bozukluktur.
Sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan bir
sorundur. Otizmin başlıca özellikleri; bilişsel gelişimde gerilik veya sapma, yineleyici sınırlayıcı olan ilgi ve davranışlar, sosyal ve iletişim alanında yetersizlik olarak tanımlanabilir.

Otizmin Bilinen Sebepleri Nedir?
Bugün için bu soruya verilebilecek en doğru yanıt: Otizme nelerin yol açtığı bilinmiyor yanıtı olacaktır. Kardeşler ve ikizler üzerinde yapılan araştırmalar genetik faktörlerin önemli olduğunu düşündürmektedir. Aynı zamanda nörolojik ve biyolojik nedenler de araştırılmaktadır. Otizme her çeşit toplumda, ırkta ve ailede rastlanmaktadır. Otizmin çocuk yetiştirme özellikleriyle ya da ailenin ekonomik koşullarıyla ilişkisi yoktur.

Otizmin Belirtileri Nelerdir?
Otizm, sıklıkla çevreye karşı ilgisizlik ve konuşma problemi ile ailenin dikkatini çeker. Genellikle bu dönem erken çocukluk dönemi olarak nitelenen 12-18 ay civarında fark edilir. Göz kontağı kısıtlıdır ya da yoktur, çevreye ilgisizdirler, adına tepki vermezler,
tekrarlayan davranışları (stereotipik davranışları) vardır, sosyal ve duygusal açıdan kendilerini izole ederler, konuşma birçoğunda yoktur ya da varsa da iletişim aracı olarak kullanmazlar, ekolalik konuşmaları vardır, oyuncaklarla fonksiyonel oynayamazlar, rutinleri vardır değişikliklere karşı tepkilidirler, nesnelere aşırı bağlılıkları vardır.

Otizmli Bireylerde Görülen Dil ve Konuşma Sorunları Nelerdir?
Otizmde en çok etkilenen beceriler sosyal etkileşim ve iletişim alanındadır. Otizmli çocuklarda dil edinimi sürecinde bir gecikme görülür. Kimi zaman da edinilen dil becerileri sonradan kaybolabilmektedir. Bunun yanında, sözcük hazinesinde sınırlılık, ifadelerin tekrarlayıcı şekilde kullanımı (ekolalik konuşma), jest-mimik ve ses tonu kullanımında farklılıklar, bir konuya aşırı odaklanma,
iletişimi başlatma ve sürdürmede güçlük söz konusu olabilir. Anlaşılır olmayan sözcükler, bağlama uygun olmayan ifadeler, tekrarlı anlamsız sesler, konuşma yerine çığlık atma ve ağlama gibi davranışlar bulunabilir. Konuşmayı öğrenen otizmlilerde dil bilgisel açıdan da farklılıklar olabilmektedir. Zamirlerin ve eklerin kullanımında hatalar görülür. Bunun yanında konuşmanın semantik (konuşma içeriğinin anlamı) ve pragmatik (bireyin sosyal etkileşimde sözel ve sözel olmayan dili kullanması ve yorumlaması) alanlarında güçlükler mevcuttur.

Otizmde Tanı Kriterleri Nelerdir?
Otizmin birçok belirtisi vardır. Fakat genellikle aileler diğer belirtileri kaçıra bilirken çocukları konuşma çağına geldiğinde
konuşamadıklarında fark ederler. Otizm tanısı genelde 3 yaşından itibaren kesin olarak konmaktadır. Fakat yapılan çalışmalar
otizmin 12 aydan itibaren tanınmasını olası kılmıştır. Otizmin uyarıcı işaretleri şunlardır;
İkinci ayda hiçbir dinleme ve göztemasının olmaması
4-5. aylarda anne-babaya neşeli ses ya da gülücükle karşılık vermemek
8-9. aylarda karşılıklı iletişim kuramamak
İşaret etmek yerine yetişkinin elini kullanarak göstermek, işaret edilen yere bakmamak,
12. ayda en aziki kelime ile iletişim kuramama, anne-babanın yüzifadelerini ya da sesini taklit edememek
16. ayda problem çözmeye yönelik karmaşık işlemler yapamamak
İki yaşında taklit oyunu oynamamak
Basmakalıp, tekrarlayıcı hareketler yapma (Örneğin; el çırpma ya da vurma ya da karmaşık tüm vücut hareketleri)
Gündelik rutinler geliştirme ve bu rutinlerine hiç esneklik göstermeksizin sıkı sıkıya uyma
Kısıtlı ilgi alanı, ya da belirli bir alana aşırı odaklanma

Dil ve Konuşma Gelişimine İlişkin Belirtiler:

Kazanılmış konuşma becerilerin kaybedilmesi.
Toplumsal etkileşim sağlamak için yapılan el-kol hareketleri, alınan vücut konumu, takınılan yüzifadesi, göz göze gelme gibi
sözel olmayan birçok davranışta belirgin bir bozulmanın olması
Yaşıtlarıyla gelişimsel düzeyine uygun ilişkiler geliştirememe
Diğer insanlarla eğlenme, ilgilerini ya da başarılarını kendiliğinden paylaşma arayışı içinde olmama (örn. İlgilendiği nesneleri
göstermeme, getirmeme ya da belirtmeme)
Konuşulan dilin gelişiminde gecikme olması ya da hiç gelişmemiş olması.
Konuşması yeterli olan kişilerde, başkalarıyla söyleşiyi başlatma ya da sürdürmede belirgin bir bozukluğun olması
Aynı kelimeleri tekrarlayıcı tarzda söyleme ya da özel bir dil kullanma.

autismOtizmin Tedavisi Mümkün Müdür?
Otizmin kesin bir tedavisi yoktur. Bugün için en temel tedavisi eğitimdir. Eğitim ile gerek çocuğun yaşı gerekse erken müdahale ile belirtilerin sıklığında ve şiddetinde değişiklikler görülür. Eğitimin amacı çocuğun ihtiyaçlarına yönelik olarak planlanmış programlarla, çocuğun gelişimsel olarak mümkün olduğunca akranları düzeyine ulaşmasını sağlamaktır. Bu çocukların erken dönemde tanınması ve uygun eğitime başlanması, belirtilerin gidişatı ve ilerleyen dönemlerde karşılaşılabilecek problemlerin en aza indirgenmesi açısından çok önemlidir. Uygulanacak olan ilaç tedavisi otizme eşlik eden problemlerin sağaltımına yöneliktir.
Çocuğun eğitimi bir ekip çalışmasını gerektirir. Bu ekipte çocuğun kendi doktoru, özel eğitimcisi, konuşma terapisti, çocuk psikiyatrı ve/veya çocuk nöroloğu mutlaka bulunmalıdır. Ailelerin eğitim sürecine katılmaları ve desteklemeleri çok önemlidir.
Otizmde Dil ve Konuşma Terapisi Uygulamaları Nelerdir?

otizm konusmaOtizmde dil ve konuşma terapisinin çok önemli bir yeri vardır. Dil ve konuşma terapileri bireylerin konuşma gelişimlerini artırmaya yönelik bilişsel ve davranışçı yöntemleri ve alternatif ve destekleyici yaklaşımları içerir. Terapi sürecinde, otizmli çocuğun dil ve konuşma becerilerinin edinimini hızlandırmak hedeflenir. İletişim becerileri genişletilir ve becerilerin günlük hayatta kullanımına yönelik etkinlikler desenlenir. Dil gelişimine yönelik etkinliklerin yan sıra oral motor becerilerin desteklenmesi, varsa artikülasyon problemlerinin düzeltilmesine yönelik çalışmalarda yapılır. Bunun yanı sıra semantik ve pragmatik alanlara ilişkin çalışmalar, konuşma hızı ve ses tonunun bağlama göre uygun şekilde kullanımı üzerinde çalışmalar gerçekleştirilir.
Serkan Bengisu
Uzman Dil ve Konuşma Terapisti
Kaynak:  http://www.ozelegitimforumu.com/konu-otizm-ve-iletisim?pid=19893#pid19893