Paz. Ara 3rd, 2023

 

yüzme
yüzme

http://algigelisim.net/
Spor etkinliklerinin doğasını mücadele ve savunmaya dayanır. Bu da insanın yaşam biçimi ile ilgilidir. Egzersiz bu mücadelede bedenin sağlıklı, güçlü ve korunaklı bir yapıya kavuşmasını sağlar. Böylece insan uygun olmayan yaşam ortamlarıyla başa çıkmayı, başa çıkamadığı durumlarda da uyum sağlamayı öğrenir. Bu konudaki güncel çalışmalar, sporun insanın korunma sistemleri tarafından nasıl algılandığını ortaya koymaktadır.

http://algigelisim.net/

Köln Üniversitesi Immünobioloji enstitüsünden G.Uhlenbruck spor, beyin ve bağışıklık sistemi ilişkilerinin modern bir yaklaşımını yansıtmıştır.

Bağışıklık sistemi araştırmaları, sporun sadece merkezi sinir sistemi ile değil, psikomatik sağlık, yaşlanma, iç salgı sistemi gibi birçok alanla ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Aynı şekilde koruyucu ve rehabilite edici amaçla oluşturulan spor programlarıda bu bağlantıyı desteklemektedir. Örneğin araştırmalara göre başlangıçta sporla ilişkisi yokmuş gibi gözüken arteriosikleroz ve kanser sonrası koruyucu spor gruplarında, hastalığın tekrarlanmasını önleyici bir yöntem olduğu bulunmuştur.

Oksidatif stres ve beslenmenin bağışıklık parametrelerini etkilediği bildirilmektedir. Diğer taraftan düzenli alıştırmalar bağışıklık sistemi üzerinde sürekli bir uyarıcı etki oluşturmaktadır. Sistem, direnci geliştiren olumlu etkiyi tanıyarak hastalık riskini azaltan dayanıklılığı kazanabilemektedir.

Savunma sistemlerinde gelişimi uyaran etki olarak sporun üç önemli etkisinden bahsedilmektedir;

 

– Spor ve Fiziksel Uygunluk çalışmları egzersizler aracılığı ile sevgi, müzik, sanat, doğadan hoşlanma, düşünme ve sorun

çözme gibi insanın kendini iyi hissetme duygularını yükseltmektedir

– Alıştırmalarla beyne kan ve oksijen sağlanması, hormonların ( adrenalin, cortizol, nörotransmiterler, endorfin grubu)

salınımını yükseltir

– Spor; alkol, uyuşturucu, veya sigara gibi aldatıcı stres gidericilerinin yerini alabilir. Rehabilitasyon da

uyuşturucu bağımlılığında ve depresyon tedavilerinde başarılı olabilir. Böylece bağışıklık sistemi savunma stratejilerini

tekrar düzenleyerek toparlayabilir.

 

By admin