Paz. Ara 3rd, 2023

Çocuğun çizimleri başlangıçta karalamanın ötesine gitmezken 5-6 yaşlarında gerçek resimlere benzeyen resimler çizmeye başlar.Çocuğun kağıt, renkli boya kalemleri, suluboya gibi malzemelerle erken yaşta tanışması okul yaşamında gerek olacak yazma becerilerini geliştirmesi açısından önemlidir.

Böylelikle çocuk hem ince kaslarını (kalem tutma, fırça tutma, parmak boyası yapma, vs) çalıştırırken hem de yaratıcılığını geliştirmiş olacaktır. Bunun yanında duygularını ve düşüncelerini çizimler aracılığıyla ifade edebilecektir.eğitici ahsap bloglar

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) çocuğun el becerilerini geliştirmek için önerilerde bulundu.
Çocuğunuzun el becerilerini geliştirmek için aktivite önerileri
El kaslarını güçlendirmek için çocuğunuza el işi malzemeleri, çocuk makası, tutkal ve oyun hamuru verin.

İnce ve kaba motor geliştirme
Çizmiş olduğunuz şekilleri çocuğunuzun makas yardımıyla kesmesini isteyin.

Çocuğunuzun şekilli cetvel yardımıyla çizdiği şekilleri keserek bir kolaj çalışması yapmasına destek verin.

Çocuğunuzdan hikaye anlatan resimler çizmesini isteyin, resimleri hakkında sorular sorarak duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışın.

Çocuğunuzun resimlerinin üzerine adını yazıp herkesin görebileceği yerlere asın. Alacağı övgüler kendine güvenini artıracağı için daha fazla resim yapmak isteyecektir.

Çocuğunuz resimlerini saklamak isterse üzerinde isminin yazılı olduğu bir kutu verin ve bu kutuya resimlerini koyarak saklaması için ona verin.

Kullanılmış tuvalet kağıdı rulosu, yoğurt kabı, eski kutular gibi atılacak malzemeleri çocuğunuzun el becerilerini geliştirmek için kullanabileceği malzemeler haline getirin.
İnce ve kaba motor geliştirme

Çocuğunuzla birlikte patates baskısı yapın.

Çocuğunuzla birlikte kağıdı ikiye, dörde, sekize katlayıp geri açın. Farklı şekiller ve hayvan figürleri yapın. Bunları daha sonra büyük bir kağıda teşhir amaçlı yapıştırın.

Oyun hamurundan küçük yuvarlak boncuklar yapın, kürdan yardımıyla ortalarında bir delik açıp bunları boyayın. Kuruması için 2-3 gün beklettikten sonra çocuğunuzla birlikte bunları bir ipe dizin, bileklik ve kolyeler yapın. (Küçük makarna parçalarını boyayarak boncuk olarak kullanabilirsiniz.)

Çocuğunuzun ismini bir kartona yazarak her harfin üzerinde delikler açın. Çocuğunuza vereceğiniz bir ipi harflerin içinden geçirmesini isteyin.

Oyun hamurlarını kullanarak çocuğunuzla birlikte kare, üçgen, dikdörtgen, daire gibi şekiller yapın.

25 li Eğitici Ahşap Bloklar SATIN AL
Bu oyuncaklar ile çocuğunuzun el becerisi ve zihin gücünün gelişmesine yardımcı olacaksınız.
Tamamen organik olan bu ürünler çevre dostu ve sağlam ahşaptan üretilmiştir.Miniklerin birbirinden güzel şekiller yaparken kendilerini denge, düşünme ve görme yetenekleri açısından geliştirebilecekleri ahşap bloklar eğitirken eğlendirecek.

By admin