Paz. Eyl 24th, 2023

Şanlıurfa Özel Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Merkezi Müdürlüğü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında 5. Geleneksel Zihinsel Engelliler Çocuk Şenliği düzenledi.

Şanlıurfa Özel Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Şehitlik Çamlık’ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri düzenledi. Bin 500 engelli öğrenci ve velinin katıldığı etkinlikte engellilerden oluşan halk oyunları ekibi oyun gösterisi büyük alkış alırken engelliler halay çekti, dans etti. Davul zurna eşliğinde eğlenen engelliler, 23 Nisan’ı coşkulu bir şekilde kutladı.

Programa Şanlıurfa Valisi ve Milli Eğitim Müdürü de ilgi gösterdi.
Programda konuşan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç çocuklar, gençler ve fedakâr ailelere seslenerek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı tebriklerini iletti. Vali Güvenç, demokratik bir ülkede yaşamanın gururunu yaşadığını söyledi. Dünyada yaşanan savaşları ve ekonomik krizleri hatırlatan Güvenç, refah içerisinde geleceğe umutla bakabilmenin mutluluğu içerisinde olduğunu kaydetti.

Şanlıurfa Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Bedih Satoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’nda zihinsel engelli ve engelli vatandaşların bu tür organizasyonlarla hatırlanmasının sosyal sorumluluk olduğunu ifade etti. Satoğlu, engelli çocukların hayata kazandırılması konusunda herkesi duyarlılığa davet etti. Programın sonunda engelli çocuklar aileleriyle birlikte salonda halay çekti.

CİHAN

Diğer Haberler

– Kırklareli’nin üstün zekalı çocukları ile engelli çocuklar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bir araya gelerek topluma “Çocuklar arasında engel yoktur” mesajı verdi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, Kırklareli Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), Kırklareli Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencileri bir araya gelerek topluma “Çocuklar Arasında Engel Yoktur” mesajı verdi. İstasyon Caddesi’nde yapılan etkinlik öncesi bir açıklama yapan Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetlerinden Sorumlu Şube Müdürü Birsen Karael, “Yapılan etkinlikle, üstün yetenekli olsun engelli olsun çocuklar arasında engel olmadığını, iletişimde sorun yaşanmadığını onların sevgilerini çok engin olduğunu topluma göstermek istedik. Bu etkinlik kapsamında öğrencilerimiz yeteneklerini sergileyecek” dedi.

Konuşmanın ardından üstün yetenekli öğrenciler ile engelli öğrenciler, şarkılar söyleyip, ritm gösterisi yaptı.
İHA

engelliler 23 nisanEngelliler 23 Nisan’ı Kutladı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 93’üncü yıl dönümü sebebiyle, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri engelli 15 öğrenciyle birlikte 23 Nisan’ı kutladı.

Kaynak : İHA,

Diyarbakır Meslek Yüksek Okulu (MYO) Çocuk Gelişimi programı öğrencilerinin, “Farkındalık Projesi” kapsamında, Sur ve Bağlar ilçe Rehberlik Araştırma merkezlerinin katkıları ile düzenlenen etkinlikte MYO öğrencileri özel bir rehabilitasyon merkezinden 15 engelli çocuk ile stadyuma giderek top oynadı. Öğrenciler daha sonra Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda sergilenen “Oz Büyücüsü” adlı oyunu seyretti.

Projenin kurucularından Necla Tekin, ‘Farkındalık Projesi’ kapsamında dördüncü etkinliklerini yaptıklarına söyledi.

Tekin, “Genelde tüm etkinliklerimizi engelli bireyler ile yaptık ve etkinliklerimiz merak konusu oldu. Bizim en büyük amacımız onları sürekli yaşam ortamlarından çıkarmak ve onlara sürekli televizyonda gördükleri yerleri göstermek. Ayrıca 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramını kutlayarak onların bayramı olduğunu göstermek, yaşayamadıkları bu duyguyu onlara yaşatmak istedik”dedi

Etkinliğe Dicle Üniversitesi Diyarbakır Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Davut Karaaslan, Müdür yardımcısı Yrd.Doç. Dr. Zübeyr Türk katıldı.

By admin